Články

(Filtrováno dle kategorie: Aktuality a zajímavosti) - Odebrat filtr

Vítejte v České republice!

Začít žít v nové zemi není vždy snadné. Právě proto vznikly adaptačně-integrační kurzy financované Ministerstvem vnitra ČR, poskytované zdarma nově příchozím cizincům ze zemí mimo EU co nejdříve po jejich příjezdu do ČR.
Více

Země světa - Vietnam 2

Listopadové číslo edice Země Světa je po šesti letech opět celé věnované Vietnamu. Autorem všech článků je vietnamista a náš člen Petr Komers. Jaká témata si vybral?
Více

Informační platforma Podunajský Kompas

Jakým způsobem si zařídit sociální a zdravotní pojištění, kde všude se lze učit český jazyk, jak přihlásit své dítě do školy nebo školky, jaké povinnosti je třeba splnit pro získání trvalého pobytu, kde je možné získat právní pomoc, kde sídlí důležité instituce…, to vše, a ještě mnohem více se cizinec, který přichází do ČR, může dozvědět na webových stránkách informační platformy Podunajský kompas (Danube Compass), která byla dne 28.9.2018 oficiálně spuštěna. Cílem projektu je přispět ke zvýšení možností integrace přistěhovalců v zapojených zemích, kterými jsou Česko, Slovensko, Německo, Rakousko, Slovinsko, Chorvatsko, Srbsko a Maďarsko.
Více

Nová webová stránka hl. m. Prahy podporuje integraci a soužití v hlavním městě

Hlavní město Praha spustilo novou webovou stránku – Praha Metropole všech – www.prahametropolevsech.cz, která je určena především pro migranty žijící v Praze. Webová stránka je k dispozici v češtině, angličtině, ruštině, ukrajinštině a vietnamštině a představuje určitý rozcestník nejdůležitějších informací a kontaktů, které pomohou nejen novým obyvatelům Prahy při řešení každodenních situací a v orientaci ve městě, které se stalo jejich novým domovem.
Více

V Psychologickém ústavu AV ČR zkoumají vietnamské Čechy

Vietnamci jsou za Slováky a Ukrajinci třetí nejpočetnější menšinou v České republice. Ve vztahu k celkovému počtu obyvatel jsou Vietnamci v ČR zastoupeni nejpočetněji ve srovnání s ostatními zeměmi Evropské unie. V ČR se vietnamské menšině věnovali etnologové, kteří popsali jednotlivé vlny vietnamské migrace. Na nárůst počtu vietnamských žáků na českých školách reagovali pedagogové, kteří pro učitele připravili podklady pro realizaci multikulturní výchovy. Sociologové popsali, jak se na výchově vietnamských dětí podílely jejich české chůvy nebo porovnali vietnamské a ukrajinské migranty. Na vietnamskou menšinu v ČR se však dosud nezaměřil žádný psychologický výzkum...
Více